Język programowania – zbiór zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy oraz jakie obliczenia opisuje.
Najpopularniejsze języki programowania:
Java
Java to według raportu najpopularniejszy język programowania, używany w codziennej pracy. Jego popularność może wynikać z faktu, iż duży odsetek programistów w Polsce to backendowcy (41% zadeklarowało, że pracuje w tym obszarze), a Java znajduje zastosowanie właśnie na backendach systemów informacyjnych.
Od Javy często zaczyna się przygodę z programowaniem, na przykład, na studiach. Według badania Java była pierwszym językiem programowania dla 16% developerów. Pozycja tego języka wydaje się zatem ugruntowana i bezpieczna.
C#
Drugim najpopularniejszym językiem programowania używanym w codziennej pracy jest C#. Do pisania kodu w tym języku przyznało się 18% respondentów. Podobnie do Javy, C# znajduje zastosowanie na backendzie, stąd prawdopodobnie jego popularność w tej kategorii. C# niestety wypada słabo, jeżeli chodzi o języki, od których się zaczynało (7.5% respondentów) oraz te, których programiści chcą się jeszcze nauczyć (7,7% respondentów). Może z tego wynikać, że pozycja tego języka jest zagrożona — im mniej ludzi będzie się go uczyć, tym szybciej zostanie on wyparty przez technologie zyskujące na popularności, jak Python.
JavaScript
JS króluje na frontendzie i jest wymieniana jako trzecia wśród głównych technologii używanych w pracy (15% respondentów). Pomimo że w Polsce jest stosunkowo mało frontendowców, to aplikacje napisane w JavaScript znajdą zastosowanie na platformach wykraczających poza frontend. Na przykład, dzięki React Native, JS przydaje się przy rozwoju aplikacji mobilnych, a Node.js umożliwia pracę z rozwiązaniami serwerowymi. JavaScriptu chce się również jeszcze nauczyć 18% ankietowanych, więc jego pozycja wydaje się bardzo stabilna. Potwierdza to również Jan Bieńkowski, VP Engineering z Huuuge Games:
JavaScript wydaje się być najbardziej perspektywicznym spośród języków programowania. Obecnie posiada stosunkowo niski próg wejścia, umożliwiając jednocześnie tworzenie rozwiązań frontowych, mobilnych i serwerowych. Szkoda, że przez większość programistów jest kojarzony wyłącznie z frontendem i hackami dla przeglądarek.
JavaScript jako taki jest jednym z najszerzej znanych języków w IT, jednak często jest to tylko dodatek. Co więcej, pomimo wszechstronności, jest to najbardziej nielubiany język programowania, aż 18% badanych twierdzi, że go zna, ale za nim nie przepada.